Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Potukli se funkcioneri SNP-a * Zbog Milovog fakulteta gase Institut u Podgorici * Glasaćemo za pad Vlade * Ispričaću sve što je bilo * Medvjed zaplivao Gazivodama * Beograđanin slavio razvod * Potukli se funkcioneri SNP-a
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-07-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Pitali narkomana:
- Imate li INSTARGRAM?
- Čega, gram?

Pitala plavuša momka čime se bavi?
- Ja sam kontrolor leta.
- Blago tebi sad ne moraš ništa da radiš. Zima je.

Pita učiteljica Pericu šta je faraon. Perica odgovori:
- Treće lice glagola farati - faram ja, faraš ti, fara on.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2015-06-25 U KRAGUJEVCU ODRŽANI SUSRETI „VOJISLAV BRKOVIĆ” Prvo književno okupljanje Veličana Velički književni stvaraoci iz Crne Gore bili su sada gosti Kragujevca, gdje je Radenko Bjelanović sada predsjednik udruženja tamošnjih gradskih pisaca
Dan - novi portal
Ide­ja o su­sre­tu Ve­li­ča­na u Kra­gu­jev­cu, ko­ja je ro­đe­na kra­jem apri­la u knji­ža­ri Ma­ti­ce srp­ske, re­a­li­zo­va­na je u sr­cu Šu­ma­di­je kroz pro­mo­ci­ju dje­la po­čiv­šeg po­e­te Vo­ji­sla­va Br­ko­vi­ća. NVU Ve­lič­ka ka­pe­ta­ni­ja or­ga­ni­zo­va­la je ovaj po­et­ski skup po uzo­ru na pod­go­rič­ki, ko­ji je bio po­sve­ćen Ra­den­ku Bje­la­no­vi­ću, Ve­li­ča­ni­nu, ko­ji stva­ra i ži­vi u Kra­gu­jev­cu. Ve­lič­ki knji­žev­ni stva­ra­o­ci iz Cr­ne Go­re bi­li su sa­da go­sti Kra­gu­jev­ca, gdje je Bje­la­no­vić pred­sjed­nik udru­že­nja ta­mo­šnjih grad­skih pi­sa­ca. Ka­ko je sa­op­šte­no iz Od­bo­ra za in­for­ma­ci­je ka­pe­ta­ni­je, su­sre­te u sr­cu Šu­ma­di­je po­dr­žao je kra­gu­je­vač­ki pred­u­zet­nik Mi­ro­slav Mi­la­nov Br­ko­vić, po­ri­je­klom Ve­li­ča­nin, ro­đen u Me­to­hi­ji, brat od stri­ca Vo­ji­sla­va Br­ko­vi­ća, za­pa­že­nog po­e­te. Su­sre­ti su or­ga­ni­zo­va­ni pod na­zi­vom „Vo­ji­slav Br­ko­vić”.
Pr­o­mo­ci­ji u Kra­gu­jev­cu pri­su­stvo­va­li su ve­lič­ki Pod­go­ri­ča­ni – knji­žev­nik  To­dor Ži­va­lje­vić Ve­lič­ki, pro­fe­so­ri Bran­ko M.  Pa­u­no­vić i Mi­o­mir Mi­jo Bo­ško­vić, ko­ji je ujed­no i pred­sjed­nik NVU Ve­lič­ka ka­pe­ta­ni­ja, njen iz­vr­šni di­rek­tor Ma­rin­ko B. Pa­u­no­vić, te član uprav­nog od­bo­ra i film­ski re­ži­ser Go­ran Bje­la­no­vić iz Bi­je­log Po­lja. U Kra­gu­jev­cu su im se pri­dru­ži­li prof. dr Jo­van N. Stri­ko­vić iz Be­o­gra­da i Ve­li­ča­nin Dra­go­ljub Da­šo Pa­u­no­vić iz Uži­ca. Br­ko­vi­će­ve sti­ho­ve go­vo­ri­li su dram­ski umjet­ni­ci iz Kra­gu­jev­ca Ne­nad Vu­le­vić i Vla­di­mir Đor­đe­vić, te mo­de­ra­tor ve­če­ri Mi­o­mir Bo­ško­vić.
Ne za­ne­ma­ru­ju­ći isto­rij­ske či­nje­ni­ce ko­je ka­rak­te­ri­šu ve­lič­ko tra­ja­nje, Ma­rin­ko Pa­u­no­vić je u du­žem iz­la­ga­nju po­ten­ci­rao ne­sre­će kroz ko­je je Ve­li­ka u mno­gim go­di­na­ma svo­je isto­ri­je pro­la­zi­la. Naj­ve­ća od svih bi­la je ge­no­cid­ni po­kolj Ve­li­ča­na, 28. ju­la 1944. go­di­ne, u ko­me je za dva sa­ta po­bi­je­na sko­ro tre­ći­na sta­nov­ni­štva Ve­li­ke. Ka­zao je da je su­sret sa po­e­zi­jom Vo­ji­sla­va Br­ko­vi­ća, za Ve­li­ča­ne – pi­sce i do­bre po­zna­va­o­ce knji­žev­no­sti, bio ve­li­ko ot­kro­ve­nje. Oni su ma­lo zna­li o nje­mu i nje­go­vom ve­lič­kom po­ri­je­klu, a još ma­nje o nje­go­vim sti­ho­vi­ma ko­je knji­žev­na kri­ti­ka upo­re­đu­je sa sti­ho­vi­ma Vla­di­ke Ra­da, Bran­ka Milj­ko­vi­ća i Bo­dle­ra.
Vo­ji­slav Br­ko­vić se u knji­žev­no­sti po­ja­vio 1993. go­di­ne. Nje­go­va pr­va zbir­ka „Be­rač cve­ća”, ko­ju je ob­ja­vio „Rad” iz Be­o­gra­da, od­mah je po­tvr­di­la da je ri­ječ o pje­sni­ku iz­u­zet­no ja­kog lir­skog sen­zi­bi­li­te­ta. Ti­me je Vo­ji­slav us­po­sta­vio lič­ni pje­snič­ki imidž ko­ji je na­do­gra­dio – pro­du­bio i pro­ši­rio zbir­ka­ma pje­sa­ma „Pi­smo Mo­sa­vi” u iz­da­nju „Pla­vog ja­ha­ča” iz Be­o­gra­da 1994. go­di­ne, i „Sme­jač”, u iz­da­nju be­o­grad­ske „Pro­sve­te” 1996. go­di­ne. Na­kon to­ga iz­da­vač­ka ku­ća „Rad” iz Be­o­gra­da štam­pa ob­je­di­nje­no iz­da­nje te tri zbir­ke pod za­jed­nič­kim na­slo­vom „Be­rač cve­ća”, 2000. go­di­ne. Sli­je­di  još ne­ko­li­ko Br­ko­vi­će­vih zbir­ki po­e­zi­je, ko­je je ta­ko­đe štam­pao  „Rad”, a po­seb­no se iz­dva­ja­ju „Lim­bo­vi Kra­ga­ča” i „Ve­tar sve­ta­ca”. Za ovo pje­snič­ko dje­lo Slo­bo­dan Ra­ki­tić je re­kao da je Vo­ji­sla­vov cilj bio da u jav­no­sti pro­vje­ri ono što je u no­ći­ma mno­gih ne­sa­ni­ca pi­sao i stva­rao.
– Na­slo­vi tih nje­go­vih zbir­ki u „Be­ra­ču cve­ća” aso­ci­ra­ju na ve­dri­nu, op­ti­mi­zam, sre­ću, lju­bav... Na ži­vot. Ali, ni­je to ta­ko. Ve­dri­nu ra­nja­va­ju tra­go­vi ta­me, ili ka­ko to Vo­ji­slav u pje­smi „Ta­jan­stve­ni ot­kup” ka­že, „Ze­mlja ple­te sve­tlo­sne sno­po­ve sa sno­po­vi­ma ta­me”. U nje­go­vim sti­ho­vi­ma osje­ća se i  je­zi­va sa­mo­ća ko­ju on pre­zi­re i jed­nu pje­smu na­slo­vlja­va „Pre­zi­rač sa­mo­će”. Krug o sa­mo­ći i otu­đe­no­sti Br­ko­vić za­tva­ra pje­smom  „Re­tro­spek­tiv­ne sa­nja­ri­je” u ko­joj ka­že „Ob­ja­vio sam svad­bu sa sa­mo­ćom”, i  „Sa­mo usa­mlje­nost mo­že da oži­vi sli­ke iz­bri­sa­ne me­te­žom ži­vo­ta” – be­sje­dio je Ma­rin­ko Pa­u­no­vić, za­pa­ziv­ši da se mo­žda u Vo­ji­sla­vo­vu du­šu još od dječ­jih da­na use­lio usud srp­skih se­o­ba, ka­da su se nje­go­vi pre­ci iz Ve­li­ke za­pu­ti­li ka rav­noj Me­to­hi­ji.
Na­gla­še­na re­flek­siv­nost u Br­ko­vi­će­vim sti­ho­vi­ma bi­la je, či­ni se, po­seb­no in­spi­ra­tiv­na za ne­u­rop­si­hi­ja­tra Jo­va­na Stri­ko­vi­ća, pro­fe­so­ra Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du u pen­zi­ji, ko­ji je u na­dah­nu­toj ana­li­zi uspio da de­ši­fru­je sno­ve i za­no­se pje­sni­ko­ve du­še.
Knji­žev­nik To­dor Ži­va­lje­vić Ve­lič­ki je kao svo­je­vr­sni mo­to svog do­ži­vlja­ja i ana­li­ze po­et­skog i ži­vot­nog pe­si­mi­zma u po­e­zi­ji Vo­ji­sla­va Br­ko­vi­ća uzeo upra­vo Br­ko­vi­ćev stih „Me­ne je strah ovog ži­vo­ta...”
– Ana­li­zi­ra­ju­ći Br­ko­vi­će­ve sti­ho­ve, ko­je ka­rak­te­ri­še i kra­si du­bo­ka mi­sa­o­nost, a ima­ju­ći u vi­du za­tam­nje­ne obri­se nje­go­ve po­et­ske stvar­no­sti, su­o­čio sam se sa jed­nim ob­li­kom go­to­vo za­go­net­nog is­ka­za, ko­ji se opi­re uobi­ča­je­nom tu­ma­če­nju po­e­zi­je, sa iz­ra­zi­to slo­že­nim i stro­go kon­tra­sti­ra­nim ži­vot­nim is­ku­stvom pe­si­mi­ste, ko­ji stre­pi pred uža­snom ru­ši­telj­skom mo­ći zla, kao i sa ta­ko bol­nim sa­zna­njem o nje­go­voj iš­ču­pa­no­sti iz svi­je­ta i ap­so­lut­noj iz­dvo­je­no­sti iz dru­štva, u ko­me se osje­ćao i su­vi­šan i ne­ka­ko uda­ljen. Či­ta­nje po­e­zi­je Vo­ji­sla­va Br­ko­vi­ća tek pred­sto­ji. Mno­gi će joj se i vra­ća­ti, jer sti­če se uti­sak da je ta po­e­zi­ja pre­vas­hod­no in­spi­ri­sa­na dej­stvom zla i da ne pru­ža mo­guć­nost da se od to­ga pje­snik od­bra­ni – na­gla­sio je Ži­va­lje­vić.
Na­dah­nu­to je, ta­ko­đe, o po­e­zi­ji Vo­ji­sla­va Br­ko­vi­ća u kra­gu­je­vač­kom pa­ro­hij­skom do­mu go­vo­rio i nje­gov ve­lič­ki, od­no­sno me­to­hij­ski sa­brat, sa­vre­me­nik i pri­ja­telj, pje­snik Ra­den­ko Bje­la­no­vić.
Dru­go ve­če knji­žev­nog dru­že­nja sa Kra­gu­jev­ča­ni­ma bi­lo je po­sve­će­no pje­sni­ci­ma iz Ve­li­ke, bez ob­zi­ra gdje tre­nut­no ži­ve. Po­zi­vu za tu ri­jet­ku du­hov­nu pri­red­bu oda­zva­li su se To­dor Ži­va­lje­vić Ve­lič­ki, Mir­ko Bla­žov Jo­kić, Ra­den­ko Bje­la­no­vić, Go­ran Bje­la­no­vić i Bran­ko Pa­u­no­vić, ko­ji ni­je pje­snik, ali je iz svo­je isto­rij­ske knji­ge ko­ja je u pri­pre­mi za štam­pu ka­zao ne­ko­li­ko sti­ho­va.
N.V.


Po­sje­ti­li ma­na­stir Ka­le­nić

Dvo­dnev­ni Ve­lič­ki knji­žev­ni su­sre­ti u Kra­gu­jev­cu na­sta­vlje­ni su or­ga­ni­zo­va­nom po­sje­tom ma­na­sti­ru Sve­tog Ge­or­gi­ja na Li­pa­ru, mje­stu u ko­me je ne­ka­da uči­te­lje­vao je­dan od naj­ve­ćih srp­skih pje­sni­ka i bo­e­ma Đu­ra Jak­šić, gdje su ro­đe­ne i dvi­je naj­ljep­še nje­go­ve po­e­me – dva bi­se­ra srp­ske po­e­zi­je „Na Li­pa­ru” i „Po­noć”. Dru­že­nje je, na­kon Li­pa­ra, na­sta­vlje­no po­sje­tom sred­nje­vje­kov­nom ma­na­sti­ru Ka­le­nić, ko­ji se na­la­zi u bli­zi­ni Tr­ste­ni­ka. Zna­ča­jan je zbog vi­še­vje­kov­nog tra­ja­nja, bez ob­zi­ra na osman­lij­sko rop­stvo i ko­ji je mno­go pu­ta pa­ljen i ob­na­vljan.


Za­vi­čaj­ci na oku­pu

Za­do­volj­stvo zbog uspje­le pro­mo­ci­je Br­ko­vi­će­vog stva­ra­la­štva upot­pu­nje­no je pri­su­stvom nje­go­ve naj­bli­že rod­bi­ne – bra­ta od stri­ca Mi­ro­sla­va, ko­ji je po­dr­žao ove su­sre­te, te Vo­ji­sla­vlje­ve kćer­ke Bo­ja­ne, bra­ta Zo­ra­na, se­stre Na­de i osta­lih čla­no­va nje­go­ve naj­bli­že rod­bi­ne. Svi oni su to­kom po­et­ske ve­če­ri ima­li pri­li­ku da na vi­deo-bi­mu po­gle­da­ju iz­lo­žbu umjet­nič­kih fo­to­gra­fi­ja Da­ša Pa­u­no­vi­ća sa mo­ti­vi­ma iz Ve­li­ke.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"